annons
Löpning Övrigt 6 inlägg 236 visningar
#1
1991 • Norrköping
28 maj 2026 - 11:17

Ben Nevis som 70-åring

Hej! Jag har för några år sedan bestigit Ben Nevis & minns det ej som särskilt jobbigt. Det verkar enligt Strava ha tagit mig & min kompis ca 5,5 h upp och ned. Allmänna anvisningar gör gällande att man bör räkna med 8-9 timmar.

Vi ska till Skottland nästa vecka med familjen. Pappa är 70 år & tränar ingenting & är inte vältränad. Han vill med upp på berget. Vad tror ni? Jag är tveksam men vill inte vara den som säger "det där klarar du inte".

Jag tänker att de (jag har tänkt göra annat) verkligen får ta sin tid & räkna med att det tar 9-10 timmar. Märker han att det blir för mycket får han vända & gå tillbaka. Samtidigt är det något i mig som känner att det är en halvdan idé.

Han har problem med ryggen men det aktualiseras primärt när han är stillasittande. Tar blodförtunnande medicin (fick en stroke för ~sex år sen).
Gilla
#2
1989 • Alingsås
28 maj 2026 kl 14:31
Är han van vid att promenera i alla fall då? Är han fräsch? 70 år och 70 år kan ju vara sjukt olika ...

Jag tror tyvärr, baserat på min pappa och sambons pappa, att det är en dum idé. Det kommer inte vara kul för honom, med risk för att han har jätteont i både ben, rygg och fötter sedan - om han klarar det.
Finns lite lägre berg runt omkring som ni kan testa med första dagarna på resan? något som tar 2-3h - testa honom där. Var det lätt som en plätt - i så fall våga er på Ben Nevis? (men förväntningen att ni vänder om det känns för tufft - men kom ihåg att konstant nedför är JÄVLIGT jobbigt också...)
Gilla
28 maj 2026 kl 15:03
Jag tror att du är rätt ute. Det ska inte ses som en promenad utan som en enorm utmaning utifrån hans ålder & fysiska status. Jag är inte säker på att han förstår det.

Min bror & mamma vill upp så det är ju om jag gör något annat med honom under tiden. Får försöka ta det en vända till!
Gilla
#4
1956 • Bærum (Oslo)
28 maj 2026 kl 15:55
Det er en enorm forskjell på en godt trent 70 åring og én som ikke er det.

Enig med Clara; i din pappas tilfelle er det en virkelig dum idé.



1Gilla
28 maj 2026 kl 16:08
Yes! Jag skrev nu & bad dom tänka igenom detta några gånger. Att det är 1350 hm, en vandring på 8-10 h & en enorm påfrestning på någon som är äldre & otränad.
2Gilla
annons
#6
1961 • Göteborg
Administratör
28 maj 2026 kl 20:34
Om ni inte lyckas få honom på bättre tankar, se till att han har EU-kortet med sig om han behöver uppsöka sjukvård. Och en hemförsäkring med bra reseskydd.
4Gilla
Endast registrerade medlemmar kan posta inlägg till forumet. Registrera dig här eller logga in ovan.
annons