Liveresultat - Skövde Ultrafestival 2021 med SM i 24-timmars löpning

Skövde Ultrafestival 2021 med SM i 24-timmars löpning

Äntligen har 24 timmarslöpningen uppnått SM status och första mästerskapet avgörs under Ultrafestivalen på Södermalms IP i Skövde.
Under helgen avgörs även lopp på 6 och 12 timmar.

Läs mer om tävlingen på Team Ultraswedens hemsida
Historik
12 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 12HK Ksen Aastad Kristin Norway 1994 304 121,94 km121,94 k 11:57:51 5:53 min/km5:53 /k
2 12HK K50 Thomsen Maria IF Linnéa 231 92,44 km92,44 k 11:59:39 7:47 min/km7:47 /k
3 12HK K40 Drakfors Annika Umara SportsClub 1980 211 84,71 km84,71 k 11:58:09 8:29 min/km8:29 /k
4 12HK Kmot Rott Åsa Ingen Klubb 1989 180 72,36 km72,36 k 11:56:39 9:54 min/km9:54 /k
5 12HK K40 Flodqvist Cecilia Skövde triathlon 1978 138 55,40 km55,40 k 11:57:12 12:57 min/km12:57 /k
6 12HK Kmot Jansson Madeleine Ingen Klubb 1994 98 39,20 km39,20 k 9:36:49 14:43 min/km14:43 /k
12 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 12HM Mmot Andersson Magnus Spånga 1994 268 107,25 km107,25 k 11:57:01 6:41 min/km6:41 /k
2 12HM Mmot Möllerström Rickard Team Ultrasweden 1976 250 100,00 km100,00 k 11:37:44 6:59 min/km6:59 /k
3 12HM M45 Levin Alexander Team Ultrasweden 207 82,90 km82,90 k 11:59:30 8:41 min/km8:41 /k
4 12HM Mmot Rydin Mattias Ingen Klubb 1985 207 82,82 km82,82 k 11:59:52 8:42 min/km8:42 /k
5 12HM M60 Lindblom Lars Borås Löparklubb 1961 162 64,85 km64,85 k 11:57:35 11:04 min/km11:04 /k
24 TIMMARS DAMER
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 24HK K45 Falk Therese Haried IL, Noway 1975 606 242,81 km242,81 k 23:58:31 5:55 min/km5:55 /k
2 24HK K35 Hartelius Elin IF Kville 1982 524 210,05 km210,05 k 23:58:14 6:51 min/km6:51 /k
3 24HK K50 Johanson Annika Sweden Runners IF 1969 446 178,91 km178,91 k 23:57:48 8:02 min/km8:02 /k
4 24HK K45 Trollsfjord Anna-Maria SOK Knallen 1972 439 175,88 km175,88 k 23:59:01 8:11 min/km8:11 /k
5 24HK K40 Kjellson Louise Umara Sportsclub 1979 432 173,03 km173,03 k 23:59:27 8:19 min/km8:19 /k
6 24HK K60 Amundsson Lisa Strömstad löparklubb 1960 424 169,88 km169,88 k 23:59:11 8:28 min/km8:28 /k
7 24HK K50 Ackerot Maria Kvarnbyns Löparsällskap 1971 348 139,57 km139,57 k 23:58:46 10:19 min/km10:19 /k
8 24HK K60 Strid Karin Kristinehamn Multisport 1958 327 131,09 km131,09 k 23:58:14 10:58 min/km10:58 /k
9 24HK K35 Rolfsdotter Nina Runacademy IF 1982 316 126,77 km126,77 k 23:58:21 11:21 min/km11:21 /k
10 24HK K45 Jönsson Sara Borås Löparklubb 1976 299 119,78 km119,78 k 23:59:42 12:01 min/km12:01 /k
11 24HK K50 Broström Maria OK Denseln 1971 285 114,23 km114,23 k 23:59:03 12:36 min/km12:36 /k
12 24HK K50 Apelqvist Karin Borås Löparklubb 1970 283 113,38 km113,38 k 23:59:42 12:42 min/km12:42 /k
13 24HK K60 Björk Marita Borås Löparklubb 1959 279 111,76 km111,76 k 23:59:48 12:53 min/km12:53 /k
14 24HK Ksen Eriksson Thérese Enhörna IF 1990 255 102,14 km102,14 k 15:07:55 8:53 min/km8:53 /k
15 24HK K50 Hedlin Siw Axa sport club 1968 253 101,34 km101,34 k 23:59:57 14:13 min/km14:13 /k
16 24HK K40 Petersen Karolina Umara Sportsclub 1979 252 101,24 km101,24 k 23:51:38 14:08 min/km14:08 /k
17 24HK Kmot Manbré Gunilla AXA sports club 1968 250 100,14 km100,14 k 22:57:12 13:45 min/km13:45 /k
18 24HK K35 Fredriksson Therese Borås Löparklubb 1986 234 93,74 km93,74 k 10:58:43 7:02 min/km7:02 /k
19 24HK K35 Jansson Maria Kvarnsveden GoIF Friidrott 1985 87 34,94 km34,94 k 3:59:59 6:52 min/km6:52 /k
20 24HK K55 Nilsson Susanne Team Ultrasweden 1963 0 -- 0:00 --
21 24HK K50 Ohlsén Susanne Hestra IF 1970 0 -- 0:00 --
22 24HK K50 Åhman Ann-Sofie Söderby-Karls IF 1968 0 -- 0:00 --
24 TIMMARS HERRAR
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 24HM Msen Öster Bill Karlshamn SK 1995 555 222,48 km222,48 k 23:57:21 6:28 min/km6:28 /k
2 24HM M40 Olofsson Erik IF Mantra sport 1979 541 216,70 km216,70 k 23:58:59 6:38 min/km6:38 /k
3 24HM M35 Halalkic Emir IF Kville 1983 520 208,39 km208,39 k 23:58:52 6:54 min/km6:54 /k
4 24HM M35 Brånn Daniel KFUM Örebro Friidrott 1982 514 205,96 km205,96 k 23:58:55 6:59 min/km6:59 /k
5 24HM M55 Jonsson Mikael Västerås LK 1966 484 193,74 km193,74 k 23:59:25 7:26 min/km7:26 /k
6 24HM M50 Szalkai Anders Spårvägen FK 1970 475 190,43 km190,43 k 23:46:35 7:29 min/km7:29 /k
7 24HM M35 Edlund Mattias IF Göta Karlstad 1984 472 188,97 km188,97 k 23:59:51 7:37 min/km7:37 /k
8 24HM M50 Nordin Henrik Wisby Ultralöparförening 1969 464 186,08 km186,08 k 23:57:56 7:44 min/km7:44 /k
9 24HM M55 Orsvärn Sten Stockholms Långdistansklubb 1962 451 180,88 km180,88 k 23:05:39 7:40 min/km7:40 /k
10 24HM M50 Svensson Christer Växjö AIS 1969 431 172,84 km172,84 k 23:57:42 8:19 min/km8:19 /k
11 24HM M50 Johansson Per Sundsvalls friidrottsförening 1970 429 172,12 km172,12 k 23:57:54 8:21 min/km8:21 /k
12 24HM M40 Drakfors Niklas Umara Sportsclub 1978 413 165,43 km165,43 k 23:59:13 8:42 min/km8:42 /k
13 24HM M45 Persson Rickard IFK Skövde FIK 1975 411 164,54 km164,54 k 23:57:54 8:44 min/km8:44 /k
14 24HM M50 Svahn Johan IF Linnea 1970 410 164,44 km164,44 k 23:57:40 8:45 min/km8:45 /k
15 24HM M50 Höfer Stephan TV Wenigumstadt, Germany 1970 410 164,37 km164,37 k 23:58:16 8:45 min/km8:45 /k
16 24HM M45 Liljegren Mats Team Skavsåret IF 1976 390 156,49 km156,49 k 23:56:28 9:11 min/km9:11 /k
17 24HM M35 Pokorny Sebastian Uptown Runners Club 1986 384 153,74 km153,74 k 15:43:17 6:08 min/km6:08 /k
18 24HM M55 Broström Christer OK Denseln 1965 381 152,81 km152,81 k 23:58:30 9:25 min/km9:25 /k
19 24HM M40 Stenemo Rasmus AXA sports club 1981 373 149,73 km149,73 k 23:58:30 9:36 min/km9:36 /k
20 24HM M75 Pelander Bo Team Ultrasweden 1943 357 143,10 km143,10 k 23:58:23 10:03 min/km10:03 /k
21 24HM M60 Västerberg Anders Team Ultrasweden 1958 353 141,48 km141,48 k 23:58:52 10:10 min/km10:10 /k
22 24HM M40 Löke Frank Team ActionFalk, Norway 1980 346 138,54 km138,54 k 18:23:43 7:58 min/km7:58 /k
23 24HM M35 Danielsson Marcus Uppsala LK 1985 339 135,74 km135,74 k 19:19:02 8:32 min/km8:32 /k
24 24HM M55 Sandberg Mikael LK Nyköpings Runners 1962 315 126,16 km126,16 k 23:58:22 11:24 min/km11:24 /k
25 24HM M60 Ramström Jan-Erik Stockholms Långdistansklubb 1960 302 121,02 km121,02 k 23:58:56 11:53 min/km11:53 /k
26 24HM M45 Kristiansson Magnus LK Trollhättan-Vänersborg 88 1972 300 120,14 km120,14 k 18:43:23 9:21 min/km9:21 /k
27 24HM Mmot Adolfsson Marcus Team Nordic Trail 1977 286 114,54 km114,54 k 17:16:14 9:03 min/km9:03 /k
28 24HM M55 Camén Per Borås Löparklubb 1965 277 110,96 km110,96 k 23:59:48 12:59 min/km12:59 /k
29 24HM M50 Palmgren Göran Västerås LK 1968 275 110,14 km110,14 k 14:46:39 8:03 min/km8:03 /k
30 24HM M70 Lindeskov Hans-Inge Team Ultrasweden 1949 267 107,07 km107,07 k 23:58:12 13:26 min/km13:26 /k
31 24HM M60 Kvarfordt Kjell Fredrikshofs Friidrott 1959 259 103,89 km103,89 k 23:58:46 13:51 min/km13:51 /k
32 24HM M40 Blomqvist-Rosenberg Jimmie Team UltraSweden 1980 258 103,34 km103,34 k 19:58:44 11:36 min/km11:36 /k
33 24HM M65 Jutemar Lasse Borås Löparklubb 1956 255 102,42 km102,42 k 23:56:29 14:02 min/km14:02 /k
34 24HM M50 Sterneland Jerker Dalaportens OL 1969 251 100,54 km100,54 k 12:42:29 7:35 min/km7:35 /k
35 24HM M35 Gottberg Mikael Hälle IF 1984 250 100,14 km100,14 k 11:14:30 6:44 min/km6:44 /k
36 24HM M40 Maschmann Mikael Ärla IF 1979 234 93,74 km93,74 k 12:58:34 8:18 min/km8:18 /k
37 24HM M55 Hellberg Petri Team Ultrasweden 1965 203 81,34 km81,34 k 11:31:40 8:30 min/km8:30 /k
38 24HM M45 Melin Lars Ockelbo SK 1972 201 80,54 km80,54 k 10:55:01 8:08 min/km8:08 /k
39 24HM M55 Glans Peter Bålsta IK 1966 192 76,94 km76,94 k 9:26:43 7:22 min/km7:22 /k
40 24HM M40 Christell Per Skeninge IK 1980 185 74,14 km74,14 k 8:50:04 7:09 min/km7:09 /k
41 24HM M40 Tandrup Niklas Simlångsdalens IF 1980 184 73,74 km73,74 k 9:10:20 7:28 min/km7:28 /k
42 24HM M55 Dia Niclas SOK Knallen 1964 181 72,54 km72,54 k 11:32:10 9:33 min/km9:33 /k
43 24HM M60 Karlsson Peter Team Ultrasweden 1959 161 64,54 km64,54 k 11:31:39 10:43 min/km10:43 /k
44 24HM M50 Apelqvist Patrik Borås Löparklubb 1968 130 52,14 km52,14 k 10:34:21 12:10 min/km12:10 /k
45 24HM M75 Gustavsson Kurt Hultsfreds LK 1946 111 44,54 km44,54 k 7:53:09 10:37 min/km10:37 /k
46 24HM M55 Bretan Ivan Stockholms Långdistansklubb 1965 109 43,74 km43,74 k 4:29:11 6:09 min/km6:09 /k
47 24HM Mmot Sjöö Håkan Ingen Klubb 1941 106 42,54 km42,54 k 9:01:19 12:44 min/km12:44 /k
48 24HM Msen Rangelind André IF Göta Karlstad 1991 77 30,94 km30,94 k 2:48:19 5:26 min/km5:26 /k
49 24HM M35 Roxvret Roxen IK NocOut.se 1985 0 -- 0:00 --
50 24HM Msen Gunne Niklas IFK Mora friidrottsklubb 1992 0 -- 0:00 --
51 24HM M55 Axelsson PerOla Stockholms Långdistansklubb 1963 0 -- 0:00 --
52 24HM Mmot Sjö Håkan Ingen Klubb 1941 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS KVINNOR LÖRDAG
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HKL K35 Byhlinder Sofia IFK Mora Friidrott 1984 172 69,35 km69,35 k 5:58:01 5:10 min/km5:10 /k
2 6HKL K45 Eriksson Axelsson Sandra Norrvirdarna 1975 115 46,23 km46,23 k 5:59:47 7:47 min/km7:47 /k
3 6HKL K50 Samuelsson Anna IFK Skövde FIK 1967 105 42,20 km42,20 k 4:01:17 5:43 min/km5:43 /k
4 6HKL Kmot Lindberg Therese Ingen Klubb 1975 100 40,30 km40,30 k 5:59:04 8:55 min/km8:55 /k
5 6HKL K35 Kentala Heidi Lonesome runners 1982 93 37,51 km37,51 k 5:58:46 9:34 min/km9:34 /k
6 6HKL K55 Emmrich Heike SLK Oxelösund 1962 85 34,53 km34,53 k 5:54:57 10:17 min/km10:17 /k
7 6HKL Kmot Andersson Ann-Marie Ingen Klubb 29 11,80 km11,80 k 3:00:57 15:20 min/km15:20 /k
6 TIMMARS KVINNOR SÖNDAG
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HKS Kmot Thomsen Ellen Ingen Klubb 2000 106 42,60 km42,60 k 5:41:43 8:01 min/km8:01 /k
6 TIMMARS MÄN LÖRDAG
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HML M35 Wallén Robin IF Linnéa 1983 157 63,18 km63,18 k 5:58:57 5:41 min/km5:41 /k
2 6HML M45 Holgersson Jesper IF Hagen Friidrott 1974 156 62,71 km62,71 k 5:59:30 5:44 min/km5:44 /k
3 6HML M40 Karlsson Robert OK Norrvirdarna 1981 137 55,17 km55,17 k 5:58:57 6:30 min/km6:30 /k
4 6HML M55 Hansson Anders Solvikingarna 1963 129 52,08 km52,08 k 5:57:44 6:52 min/km6:52 /k
5 6HML M55 Karlsson Leif Solvikingarna 1963 114 45,80 km45,80 k 5:11:15 6:48 min/km6:48 /k
6 6HML M60 Göransson Bengt Falu IK 1960 114 45,80 km45,80 k 5:57:04 7:48 min/km7:48 /k
7 6HML M70 Remar Sören Borås Löparklubb 1948 112 45,01 km45,01 k 5:59:47 8:00 min/km8:00 /k
8 6HML M60 Svensson Peter IFK Skövde FIK 1957 107 43,27 km43,27 k 5:57:59 8:16 min/km8:16 /k
9 6HML M45 Wennberg Niklas Randonneur Stockholm 1973 106 42,60 km42,60 k 5:09:25 7:16 min/km7:16 /k
10 6HML M70 Agnezon Lars Kongahälla AIK 1948 106 42,60 km42,60 k 5:45:31 8:07 min/km8:07 /k
11 6HML M70 Samuelsson Stig Tjalve Friidrott 1947 106 42,60 km42,60 k 5:58:25 8:25 min/km8:25 /k
12 6HML M75 Skoog Lennart Stenungsunds OK 1946 105 42,20 km42,20 k 5:42:17 8:07 min/km8:07 /k
13 6HML M70 Almqvist Lars IFK Helsingborg 1951 97 39,39 km39,39 k 5:56:32 9:03 min/km9:03 /k
14 6HML Mmot Dolk Bengt Ingen Klubb 1957 75 30,20 km30,20 k 3:16:45 6:31 min/km6:31 /k
15 6HML M35 Ekman Mattias Apladalens LK 1982 53 21,40 km21,40 k 1:41:54 4:46 min/km4:46 /k
16 6HML M75 Johansson Leif IFK Skövde FIK 1942 27 11,00 km11,00 k 2:01:49 11:05 min/km11:05 /k
17 6HML Mmot Eriksson Dan Ingen Klubb 1977 0 -- 0:00 --
18 6HML M70 Waalen Kristian Spiridon LLL 1949 0 -- 0:00 --
19 6HML M75 Bengtsson Lennart Solvikingarna 1942 0 -- 0:00 --
20 6HML M35 Elowson Daniel IK Granit 1984 0 -- 0:00 --
6 TIMMARS MÄN SÖNDAG
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 6HMS Mmot Backman Nanne Ingen Klubb 1965 126 50,60 km50,60 k 5:58:23 7:05 min/km7:05 /k
2 6HMS Mmot Otterborg Hampus Ingen Klubb 2007 126 50,60 km50,60 k 5:58:23 7:05 min/km7:05 /k
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden