Liveresultat - TEC 2022

TEC 2022

Den 22 april är det återigen dags för klassikern Täby Extreme Challenge vid Ensta Krog i Täby. I år har man förutom distanserna 200, 100 och 50 miles även en Backyard Ultra. Loppet startar fredag förmiddag kl 10:00 och håller på mer eller mindre hela helgen.

Läs mer om tävlingen på TECs hemsida
Historik
Visar resultat för K - Rensa urval
100 MILES DAMER K
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 100MK K Jenny Josefsson Täby Skidor 1974 14 161,00 km161,00 k 18:51:53 7:02 min/km7:02 /k
2 100MK K Madeleine Wennberg Hemlingby LK 1987 14 161,00 km161,00 k 19:27:48 7:15 min/km7:15 /k
3 100MK K Linda Wiese Spajdergrrl 1982 14 161,00 km161,00 k 21:11:13 7:54 min/km7:54 /k
4 100MK K Ellinor Flintberg Umara sport club 1994 14 161,00 km161,00 k 22:53:11 8:32 min/km8:32 /k
5 100MK K Linda Eklund Wisby ultralöparförening 1978 14 161,00 km161,00 k 23:23:53 8:43 min/km8:43 /k
6 100MK K Anna Andersson Anderssons 1978 14 161,00 km161,00 k 23:25:52 8:44 min/km8:44 /k
7 100MK K Monica Johansson Lonesome Runners 1979 14 161,00 km161,00 k 25:54:23 9:39 min/km9:39 /k
8 100MK K Inga-Sarah Lindhollm Åvasta IF 1961 14 161,00 km161,00 k 26:37:16 9:55 min/km9:55 /k
9 100MK K Eva Gustafsson IK Granit 1972 14 161,00 km161,00 k 26:50:17 10:00 min/km10:00 /k
10 100MK K Malou Björnslätt Vegan Runners IK 1968 14 161,00 km161,00 k 28:41:27 10:42 min/km10:42 /k
11 100MK K Heidi Furu IF Åland, FIN 1978 14 161,00 km161,00 k 29:04:52 10:50 min/km10:50 /k
12 100MK K Yann Hellman Ängebo IK 1985 9 103,50 km103,50 k 12:29:01 7:14 min/km7:14 /k
13 100MK K Selma Berk Damsgaard Team Berk, DK 1974 9 103,50 km103,50 k 18:25:12 10:41 min/km10:41 /k
14 100MK K Jessica Andersen Awesome & Amazing 1979 9 103,50 km103,50 k 18:37:44 10:48 min/km10:48 /k
15 100MK K Siw Hedlin Axa sport club 1968 8 92,00 km92,00 k 16:18:08 10:38 min/km10:38 /k
16 100MK K Giesela Bergh Lonesome runners 1963 8 92,00 km92,00 k 17:04:22 11:08 min/km11:08 /k
17 100MK K Tina Lindman Klubblös 1967 7 80,50 km80,50 k 13:12:59 9:51 min/km9:51 /k
18 100MK K Jeanette Carmström Pace on Earth 1975 5 57,50 km57,50 k 12:02:04 12:33 min/km12:33 /k
19 100MK K Annika Askengren Berg LK TV88 1960 0 -- 0:00 --
20 100MK K Paula Hultzén Bank Team Blekinge 1979 0 -- 0:00 --
21 100MK K Carolina Johansson Abisko IF och IK 1976 0 -- 0:00 --
22 100MK K Lisa Ewen Gotland Trail Run 1977 0 -- 0:00 --
23 100MK K Ingrid Fredriksson Gotland trail run 1979 0 -- 0:00 --
24 100MK K Anne Lidholm Klubblös 1990 0 -- 0:00 --
25 100MK K Catrin Gustafsson Team Nordic Trail 1985 0 -- 0:00 --
200 MILES DAMER K
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 200MK K Sofia Kay LK TV88 1976 21 241,50 km241,50 k 52:44:41 13:06 min/km13:06 /k
2 200MK K Øyunn Bygstad Romerike ultraløpeklubb, NO 1984 13 149,50 km149,50 k 24:44:04 9:56 min/km9:56 /k
50 MILES DAMER K
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MK K Janie Nyström Tyresö 1989 7 80,50 km80,50 k 8:00:54 5:58 min/km5:58 /k
2 50MK K Juni Wemmergård IF Linnea 1983 7 80,50 km80,50 k 9:06:52 6:48 min/km6:48 /k
3 50MK K Anna-Karin Sjöholm Local Goats 1978 7 80,50 km80,50 k 9:29:40 7:05 min/km7:05 /k
4 50MK K Monika Sperl LK Gränslöst 1973 7 80,50 km80,50 k 9:35:27 7:09 min/km7:09 /k
5 50MK K Susanne Kvick Sweden Runners 1973 7 80,50 km80,50 k 10:04:15 7:30 min/km7:30 /k
6 50MK K Kristin Holmberg Nacka 1976 7 80,50 km80,50 k 10:19:38 7:42 min/km7:42 /k
7 50MK K Anna-Karin Larsson Örebro AIK 1975 7 80,50 km80,50 k 10:25:12 7:46 min/km7:46 /k
8 50MK K Sofia Johansson Jukkasjärvi IF 1980 7 80,50 km80,50 k 10:55:14 8:08 min/km8:08 /k
9 50MK K Johanna Stannow Klubblös 1996 7 80,50 km80,50 k 11:03:18 8:14 min/km8:14 /k
10 50MK K Tina Åbjörn Örebro aik 1975 7 80,50 km80,50 k 11:17:10 8:25 min/km8:25 /k
11 50MK K Annette Backhans Ultraakademin 1969 7 80,50 km80,50 k 11:20:54 8:28 min/km8:28 /k
12 50MK K Ylva Nygren Lonesome Runners 1966 7 80,50 km80,50 k 12:18:41 9:11 min/km9:11 /k
13 50MK K Ann-Sofie Marksved Pace on Earth 1969 7 80,50 km80,50 k 12:22:31 9:13 min/km9:13 /k
14 50MK K Tove Scott Pace on earth 1984 7 80,50 km80,50 k 12:24:25 9:15 min/km9:15 /k
15 50MK K Johanna Näyhä Klubblös 1978 7 80,50 km80,50 k 12:29:36 9:19 min/km9:19 /k
16 50MK K Anna Fairbrass Klubblös 1977 7 80,50 km80,50 k 12:29:36 9:19 min/km9:19 /k
17 50MK K Andrea Johansson Klubblös 1999 7 80,50 km80,50 k 12:57:49 9:40 min/km9:40 /k
18 50MK K Carin Jakobson Danderyd 1974 7 80,50 km80,50 k 13:13:26 9:51 min/km9:51 /k
19 50MK K Magdalena Aspengren Nora Runners 1969 7 80,50 km80,50 k 14:57:24 11:09 min/km11:09 /k
20 50MK K Tessa Söderlund Cursores Åland, FIN 1977 7 80,50 km80,50 k 15:17:50 11:24 min/km11:24 /k
21 50MK K Kristina Broman Borlänge LK 1978 7 80,50 km80,50 k 16:49:01 12:32 min/km12:32 /k
22 50MK K Helena Eek Pace on earth 1974 6 69,00 km69,00 k 11:43:46 10:12 min/km10:12 /k
23 50MK K Monica Linden Ultraakademien 1980 6 69,00 km69,00 k 13:12:07 11:29 min/km11:29 /k
24 50MK K Linda Dahlquist Jönköping 1972 5 57,50 km57,50 k 8:04:03 8:25 min/km8:25 /k
25 50MK K Maria Holmström Klubblös 1977 5 57,50 km57,50 k 10:02:01 10:28 min/km10:28 /k
26 50MK K Anna-Maria Herbertsson Borås Löparklubb 1966 4 46,00 km46,00 k 7:47:04 10:09 min/km10:09 /k
27 50MK K Christina Jeppsson Klubblös 1964 3 34,50 km34,50 k 6:21:02 11:03 min/km11:03 /k
28 50MK K Petra Larsson Vällingby 1975 2 23,00 km23,00 k 4:10:51 10:54 min/km10:54 /k
29 50MK K Sofia Oppenheimer Sweden Runners 1978 0 -- 0:00 --
30 50MK K Susanne Lindgren Åtvidaberg 1962 0 -- 0:00 --
31 50MK K Madeleine Johansson Sweden Runners 1970 0 -- 0:00 --
32 50MK K Mervi Harjuniemi Vegan Runners IK 1989 0 -- 0:00 --
33 50MK K Carina Eklund SLDK 1967 0 -- 0:00 --
34 50MK K Susanne Falk Mjölby 1975 0 -- 0:00 --
35 50MK K Ida Benari Nynäshamns långdistansklubb 1981 0 -- 0:00 --
36 50MK K Annika Rännare Pace on Earth 1975 0 -- 0:00 --
37 50MK K Natalia Ossipova Team Nordic Trail 1988 0 -- 0:00 --
38 50MK K Elin Skoghäll Klubblös 1977 0 -- 0:00 --
39 50MK K Susanne Rautiainen Lagerström Local Goats 1981 0 -- 0:00 --
40 50MK K Malin Vegehall Family Business 1987 0 -- 0:00 --
50 MILES NATT DAMER K
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 50MNK K Juliette Maussier Klubblös 1998 0 -- 10:00:00 --
BACKYARD ULTRA DAMER K
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 BYK K Petra Svärd Galderma FF 1991 10 67,05 km67,05 k 9:57:08 8:54 min/km8:54 /k
2 BYK K Clara Viklund Borg Lonesome runners 1979 9 60,35 km60,35 k 9:00:05 8:57 min/km8:57 /k
3 BYK K Johanna Thulesius Runfactory 1988 7 46,94 km46,94 k 6:56:31 8:52 min/km8:52 /k
4 BYK K Anneli Lindgren Klubblös 1968 3 20,12 km20,12 k 2:53:30 8:38 min/km8:38 /k
5 BYK K Anna Ryymin Norway 1977 0 -- 16:00:00 --
6 BYK K Pauline Johansson Spånga 1976 0 -- 16:00:00 --
MINIULTRA 46K KVINNOR K
  Klass Namn Klubb Varv Distans Tid Snitt
1 MINIK K Susanne Lorinder Scorpa 1971 4 46,00 km46,00 k 4:49:58 6:18 min/km6:18 /k
2 MINIK K Andrea Westerdahl Täby OK 1984 4 46,00 km46,00 k 5:32:13 7:13 min/km7:13 /k
3 MINIK K Eva Klasmark Skärgårdsstad 1970 4 46,00 km46,00 k 7:55:48 10:21 min/km10:21 /k
4 MINIK K Aura Alarcon Formtopp IF 1982 2 23,00 km23,00 k 2:36:49 6:49 min/km6:49 /k
5 MINIK K Lena Hedin Pace on Earth 1967 0 -- 2:00:00 --
Sidan visar de preliminära resultaten under tävlingen i samarbete med Team Ultrasweden